2021. aasta 10. juunil toimub rõngakujuline päikesevarjutus, mis Eestis on näha osalisena ning kutsun üles seda nähtust oma silmaga märkama, vaatlema, pildistama.
Varjutus algab Tallinnas kell 12.53 (eri Eesti paigus võivad kellaajad minutite jagu varasemad või hilisemad olla), suurim faas, mil Kuu ulatub katma 37% Päikese läbimõõdust, on kell 14.03 (andmed TimeAndDate.com, samast leiad hulga kasulikku astronoomilist lisateavet, nt asukohapõhised Kuu ja Päikese tõusu- ja loojanguajad ning suunad).
Päikese vaatlemisel on oluline turvalisus. Igapäevaselt me otse päiksesse ei vaata, pigem kaitseme end otse silma paistva valguse eest mütsinokaga, päikseprillidega või lihtsalt varju minemisega. Aga selleks, et näha, kuidas Kuu osa Päikesest ära katab, tuleks otse Päikese suunas vaadata. Selline tegevus on inimesele erandlik ja seepärast tuleb kasutusele võtta erakorralised meetmed, et see ohutult saaks tehtud. Eriti siis, kui on kasutusel optilised seadmed nagu binokkel, pikksilm, teleskoop, mis koondavad esiläätse pindala jagu intensiivset päiksevalgust ühte tulipunkti.
Teleskoop.ee-l on pakkuda rida vahendeid ohutuks Päikese vaatlemiseks. Kõige lihtsam ja odavam on endale ise valmistada spetsiaalsest päikesefiltri kilest vaatlusprillid või optikat kattev filter. Baader Planetarium päikesefiltri kile elimineerib päiksevalguse spektrist ultravioleti ja infrapunase laineala ning vähendab valguse intensiivsust 100 000 korda (ND faktor 5,0). Sellega on tagatud ohutu vaatlus ka siis, kui sellest kilest on valmistatud kogu teleskoobi sisendava kattev filter. Väiksematest tükkidest saab valmistada prille (paras tegevus lastele). Selle filtriga saab ka muul ajal Päikest vaadelda, nt uurida ja pildistada päikseplekke, püüda lennukeid ja rahvusvahelist kosmosejaama (ISS) üle Päikese lendamas jne.
Kui soovite valmis prille, siis teleskoop.ee saab kohe pakkuda punase päikese kujutisega Lunt varjutusprille.
Varjutust saab vaadelda ka ilma selleta, et otse Päikese poole peaks vaatama. Selleks on Baader Planetarium valmistanud projektsioonimeetodit kasutava seadeldise Solarscope, mille kujutist saab vaadelda mitmekesi.
Education versiooniga on kaasas hulk juhendeid uurimistöödele, mida ise või õpilastega läbi viia.
Hetkel on laos olemas ka selline teleskoobi komplekt, millele on lisatud esiläätse kattev päikesefilter ehk selle teleskoobiga saab öösel Kuud ja planeete vaadelda, päevasel ajal aga päikeseplekke ja päikesevarjutust. Uuri järele: Quasar 80/900 EQ.
Turvalist vaatlust ja selget taevast!